článek

Barokní divadlo

Když se 23. dubna 1798 před plným hledištěm zvedla opona a tehdejší návštěvníci zámeckého divadla poprvé užasle pohlédli na scénu s bohatě malovanými kulisami od malíře Josefa Platzera, nikoho z nich určitě nenapadlo ptát se, kde vzal jejich hostitel na takovou nádheru peníze.

Zámecké divadlo si na svém zámku nechal zbudovat hrabě Jiří Josef z Valdštejna a Vartemberka, aby během letních pobytů v Litomyšli nebyl ochuzen o kulturní zážitky, na které byl zvyklý v zimní sezóně ve Vídni. Celý jeho stavební podnik měl ale jeden podstatný háček. V hraběcí pokladně nebylo na takovou věc dost peněz, takže i díky této slabosti pro umění narůstaly dluhy. Kvůli nim byla později na majetek rodu dokonce uvalena exekuce a rodina byla nucena zámek nakonec prodat Thurn-Taxisům, kteří si na něj, jak víme již ze zámku v Loučni, vydělali zejména provozováním dostavníků.

© Tomáš Třeštík

Divadlo, do kterého se vejde na sto lidí, bylo místem, kde pečlivě vybraná společnost slavila po celý večer. Bylo tu bohaté občerstvení, víno teklo proudem a obecenstvo se dokonce samo účastnilo hry. Balkony byly spojeny s pódiem, takže hrabě na smluvený signál vždy pohotově odběhl od slavící společnosti, aby se na pódiu osobně ujal role prvního milovníka. Vojsko a služebnictvo pak chodilo do divadla zadním vchodem. Oslav se ale neúčastnili stejně jako panstvo. Dělali spíš jen stafáž a často také požární hlídku.

Vzácné divadlo se však zachovalo takřka v původním stavu, včetně dvou opon a šestnácti kulisových souborů, a dnes patří do elitního světového klubu dochovaných barokních divadel. Více informací o těchto skvostech naleznete na www.baroquetheatres.com.