článek

Cesta muzeální železnicí

Malá vesnička Zubrnice, dokonale ztracená mezi okolními kopci Českého středohoří, je naším tajným tipem pro všechny, kteří se chtějí na chvíli přenést zpátky v čase. Funguje to dokonale a dokonce hned na několik způsobů.

© Jakub Švejkar

Prvním z nich je návštěva skanzenu venkovské architektury, kde poznáte životní styl minulých století v dochovaných budovách. Doporučujeme naplánovat výlet v době tradičních svátků - masopustu nebo Velikonoc, kdy se tu konají jarmarky a oslavy. 

Druhý pohled do historie představuje Zubrnická muzejní železnice. Vlakoví nadšenci zachraňují trať, která dříve vedla od Labe z Velkého Března srdcem hor do Úštěku. Dnes se jim podařilo zprovoznit část, která vytrvale stoupá z Velkého Března do Zubrnic. Turistický vláček z padesátých let 20. století (tzv. Hurvínek) jezdí z Ústí nad Labem přes Velké Březno do zubrnické stanice, kde prozatím končí. Držíme všem místním palce, aby se jim dílo dařilo. Je až dojemné sledovat lidi různých povolání, kteří si po víkendech udělali papíry na vlak, aby tu mohli jezdit jen tak pro radost.

© Tomáš Třeštík

Vlak sveze i vaše kola. Okolí nabízí klidné okresky. Můžete vyjet vzhůru až do vísky Homole pod hradem Panna, kde je křižovatka dalších stezek Země hradů. Nebo si užijte pohodlnou cestu zpátky k Labi příjemným mělkým údolím. Bude to již stále z kopce. A kdybyste se nechtěli se svým bicyklem trmácet až sem, možná vám tu půjčí šlapací drezínu. Samotné nádraží je neuvěřitelně romantický kout. Není divu, že filmařům několikrát posloužilo jako kulisa filmů, jejichž děj se odehrává v minulosti. Natáčeli se tu třeba Páni kluci nebo Rebelové.