článek

Co dokáže klikovská hlína?

Malebná vesnice Klikov rozhodně zaslouží vaši pozornost nejen proto, že leží v nádherné krajině schovaná mezi pískovcovými jezery a borovými lesy, ale i kvůli své historii. A máte-li navíc rádi tradiční řemesla a nevadí vám přiložit občas ruku k dílu, rozhodně se sem vydejte někdy na výlet. My jsme zpočátku trochu pochybovali, že může být práce s keramickým kruhem zábavná, ale nakonec jsme odjížděli s jedním z nejlepších zážitků, které jsme na Třeboňsku ulovili.

V klikovské dílně se dochovala velká kasselská pec.

Výroba keramiky patřila dlouho k typickým živnostem na Třeboňsku. K největšímu rozmachu došlo konkrétně na Klikově v druhé polovině 19. století, a to především v souvislosti s přechodem od staré technologie vypalování při nižší teplotě na nový způsob výroby, tj. vypalování při vysokých teplotách. Novou technologii přinesla do Čech německá rodina Klausů, která své zboží vypalovala při vysokých teplotách v tzv. Kasselské peci již v roce 1850 v Praze. Tímto způsobem vznikalo mnohem odolnější nádobí, které bylo tím pádem i žádanější.

Klikov měl pro výrobu nového typu keramiky ještě jednu velkou výhodu. Tou byla místní hlína, která svým složením lépe vyhovovala novým nárokům. V okolí tak rychle vznikly další dílny - v Tušti, Hamru, Suchdole a Chlumu. Sortiment byl pestrý - od hnědé polévané selské hrnčiny až po bílé zdobené nádobí. 

Tonya si pod dozorem mistra zkusila vyrobit domů nové nádobí, Tomáš se po půl hodině snažení dobral k takřka sochařskému veledílu.

V období před první světovou válkou byl zájem o místní zboží tak velký, že místní dílny nestíhaly pokrýt poptávku. Brzy však přišel náhlý konec. Již po první válce podlehli místní drobní výrobci síle průmyslové výroby keramického a plechového nádobí a mnoho dílen zaniklo. Řada z nich pak vzdorovala osudu až do znárodnění.

Dnes zde můžete navštívit tři keramické dílny, v nichž se místní nadšenci snaží nadále udržovat tradici původního způsobu vypalování. A určitě i vás rádi nechají si toto staré řemeslo vyzkoušet.