článek

Kutná Hora

Kutná Hora je odjakživa spojena s těžbou stříbra, málokdo ale možná ví, že je také městem piva. Václav Dačický z Heslova nechal na své tvrzi zbudovat jeden z nejstarších pivovarů na území Koruny české. A protože místní brzy přišli na to, že pivo není jen osvěžující nápoj, ale látky v něm obsažené mají blahodárné účinky i na tělo, začaly vznikat tzv. lazebny, kde se bohatí měšťané nořili do velkých dřevěných kádí naplněných zlatavým mokem.

Pivních lazeben bylo v Kutné Hoře hned několik a po staletích přerušení lazebnické tradice na ně dnes ve městě navazují nově otevřené lázně, slibující blahodárné účinky zejména na pleť, vlasy, ale i klouby a imunitní systém.

Dáváte-li však přednost tradiční hospodské kúře, přijdete si rozhodně na své v nenápadné uličce nedaleko Jezuitské koleje, kde se skrývá pozoruhodný šenk, na jehož jídelním lístku najdete krmě inspirované původní Českou kuchařkou alchymisty rytíře Bavora mladšího Rodovského z Hustiřan. Z originálních alchymistických pokrmů doporučujeme vaší pozornosti maliny Aurum Foliatum - malinový dezert zdobený 23 karátovou zlatou folií. Je-li váš hlad větší než chuť experimentovat, pak si rozhodně objednejte kančí guláš s brusinkami a vyhlášenými perníkovými knedlíky.

Jedno z rčení, které naleznete na stěně zdejší restaurace, zní: Umrlý jest kdo newí jak žiw jest!
Pavel Kappel

Doporučuji vyrazit do Kutné Hory v půlce července, kdy se v bývalém pivovaru koná tradiční festival alternativní hudby, který před lety odstartoval právě na nádvoří Jezuitské koleje.

Někdejší jezuitská kolej, jedna z nejvýraznějších dominant Kutné Hory, vypínající se nad viničním svahem  hned vedle chrámu sv. Barbory, je novým centrem kulturního života, jehož význam zdaleka přesahuje hranice kraje i naší republiky. Nově zrekonstruované výstavní prostory nabízejí ve dvou patrech stálou expozici vlastní sbírky, velké výstavní projekty i menší výstavy mladých umělců. Kromě umění tu najdete originálně zařízené vizuální herny, dobře zásobený muzejní obchod a klidnou kavárnu, kde vám v létě půjčí piknikový koš a vy si můžete v zahradách koleje uspořádat vlastní piknik. 

Jezuitská kolej s chrámem sv. Barbory. | © Lubomír Šára, Wikimedia Creative Commons
Zrekonstruované barokní prostory jezuitské koleje dnes slouží jako výstavní sály. | © Pavel Kappel