Fotoreport

Plavba po Labi

Labe odvádí vodu z větší části Čech, a když si kdysi potřebovalo najít cestu skrz České středohoří, ustoupila právě tady hrdost hor nakonec vytrvalosti vodního živlu a vznikla tak soutěska, která dostala jméno Brána Čech – Porta Bohemica. Ta dnes rozděluje pohoří na dvě části a patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete u nás vidět. Nejste-li tak dobrý chodec jako třeba Karel Hynek Mácha nebo Alexander Humboldt, doporučujeme sednout na kolo nebo se nalodit na palubu některé z místních výletních lodí, protože ze sedla kola a při romantické plavbě si přírodní krásy užijete nejlépe. Budete-li mít štěstí na ochotného kapitána jako my, dozvíte se i leccos ze zdejší bohaté historie.

Labe cestou Českým středohořím vytvořilo působivou soutěsku.
Vychutnat divokou rozmanitost této krajiny lze několika způsoby. Na kole vás Bránou Čech nejlépe provede Druhá labská cyklostezka. Za hodinku můžete být ze Střekova až v Litoměřicích, ale kam pospíchat? Plavba lodí je pomalejší a někteří z nás si ji užívali víc, protože nemuseli šlapat do pedálů. Jen se ukázalo, že se Adam trochu bojí vody.
Cestou ho moc neuklidnily některé pohledy na pevninu, konkrétně tyto tři mohutné kříže na skalním ostrohu Kalvárie při pravém břehu Labe.
Pohled na žernosecké vinice působil mnohem klidnějším dojmem. Byli jsme skoro u cíle plavby.
Je fajn plavit se s někým, kdo vysype z rukávu historku ke každému místu v okolí a pod kormidlem má schovanou dostatečnou zásobu tekutin pro svou posádku.
Udržovat krok s kapitánem chce fortel. A to před námi byly ještě žernosecké sklepy... | © Tomáš Třeštík
Tomáš nakonec něco na zahřátí ocenil, i přes nepřízeň počasí ho totiž ještě u Žernoseckého jezera čekala pořádná koupačka...