článek

Šest důvodů, proč vás Brno překvapí

Brno není největší, není možná ani ve všem nejlepší. Je to ale osobité město, které spíš než na hlavní proudy sází na jedinečnost a dokáže neustále překvapovat. Centrum obejdete za hodinu, s návštěvami muzeí a galerií vám to zabere odpoledne nebo den. Víkend vám pak stačí prakticky na všechno zajímavé, co je přímo ve městě. V ušetřeném čase pak doporučujeme vyrazit na lov místních specifik a zvláštností.

Dobrý kafe

Co rozhodně při návštěvě Brna nesmíte vynechat, jsou místní vyhlášené kavárny, kterými je město pověstné. Při pohledu na stolky obklopené spoustou studentů vás možná napadne: kde tolik mladých lidí bere čas na to dlouhé vysedávání po kavárnách? Studentský život se zkrátka ale řídí jinými zákonitostmi. Takže to neřešte a přisedněte taky.

Mnoho brněnských kaváren sídlí v unikátních a architektonicky velice zajímavých objektech, což z každé návštěvy dělá kulturní zážitek. | © Simona Ušelová
Jedno velmi netradiční bistro najdete například v církevní stavbě Husova sboru v městské části Veveří nedaleko centra. | © Simona Ušelová

Unikátní orloj

Jeden z mnoha brněnských příběhů vypráví o dobách, kdy město obléhali Švédové. Roku 1645 Brno obklíčila dosud neporažená švédská armáda a celé čtyři měsíce stálo švédské vojsko o síle dvaceti osmi tisíců mužů proti pouhým pár stovkám statečných Brňanů. Když boje dlouho nevedly k vítězství, zavelel švédský generál Thorstenson k poslednímu útoku s tím, že pokud město nepadne do poledního, odtáhnou pryč. Útok byl tvrdý, poledne ještě daleko a Brňanům docházely síly. Kohosi ale napadlo zvonit poledne o hodinu dříve. Thostenson tedy obléhání ukončil a Švédové odtáhli. Proto dodnes zvoní zvony katedrály sv. Petra a Pavla v Brně poledne už v 11 hodin a originální brněnský orloj, stojící na náměstí Svobody, vždy v jedenáct hodin dopoledne oznámí tento čas vypuštěním skleněné kuličky.

Brněnský orloj má mnoho přezdívek a pro mnohé je velkou záhadou, jak z něj přečíst správný čas. Jisté je jen to, že od roku 2010 tvoří dominantu náměstí Svobody a stal se neodmyslitelnou součástí města. | © Yan Plíhal, AnFas

Kouřící trubky

Pára se většinou vznáší nad hrncem, nad horami, ale v Brně také nad Janáčkovým divadlem. Úzké komíny, které přímo v centru města vyvěrají například z dopravních značek, nebo přímo na Mendlově náměstí vtipně procházejí jedním ze sloupů tramvajového vedení, jsou totiž napojené na parovod, kterým je vytápěno Janáčkovo divadlo.

Parní vytápění je sice dražší než vytápění horkou vodou, ale na parovod je kromě Janáčkova divadla napojeno téměř celé historické centrum města a výměna by byla velice nákladná. Kouřící trubky tak z centra Brna mizí jen velice pozvolna a Brňané se nemusí bát, že by v dohledné době o tuto raritu přišli.

© Yan Plíhal, AnFas

Daleké výhledy z Monte Bú

Brno neusnulo na vavřínech funkcionalismu a o zajímavé stavby tu nemají nouzi ani dnes. Některé jsou opěvovány, jiné budí rozpaky, všechny ale dokazují, že Brno vsází na svěží a neotřelé nápady a nejde s hlavním proudem. Dvě z takových budov hledejte na nejvyšší z brněnských hor - Kraví hoře, nebo jak říkají místní "Kraváku" neboli "Monte Bú".

Krytý plavecký bazén by snad ocenil i Mies van der Rohe. Proč vymýšlet ornamenty, když stačí jen prosklenou fasádou vpustit dovnitř panorama Špilberka? | © Simona Ušelová
Protože je Kraví hora nejvyšším vrcholem v okruhu několika kilometrů, je nejen výborným pozorovacím bodem panoramatu města, ale také ideálním místem pro hvězdárnu a planetárium, které tu stojí od roku 1948. V současnosti je po rozsáhlé rekonstrukci, stala se Stavbou roku České republiky 2012 a byla nominována na Mies van der Rohe Awards 2013. | © Simona Ušelová

Kaplický vs. Loos

Zatímco Praha nebyla na Kaplického organickou architekturu připravena, v Brně to slavnému architektovi vyšlo. Asi by to nebylo zcela podle jeho představ, ale tzv. blob, který měl být v Praze Národní knihovnou, funguje v Brně ve zmenšené a upravené formě jako přístřešek pro cestující na zastávce Loosova. Podivnější příběh snad člověk ani nevymyslí.

Kaplického "chobotnice" nakonec přeci jen shlíží na město - jenom to není Praha, ale Brno. | © Yan Plíhal, AnFas

Noční rozjezdy

Od 11 večer do 5 ráno probíhá v ulicích Brna každou hodinu (o víkendech i každou půl hodinu) celosvětově unikátní závod. Unikátní především proto, že v tomto závodě startují autobusy nočních linek hromadné dopravy i s cestujícími. Závodníci se seřazují před budovou hlavního vlakového nádraží zhruba 5-10 minut před startem a jakmile vyrazí první autobus, je odstartováno. Trať je velmi různorodá a pro každý vůz jiná. A jelikož závod probíhá prakticky po celém Brně, je díky němu možné přes noc levně, relativně rychle a bezpečně cestovat po celém městě.