Třeboňsko

Jak si užít vodu ve všech podobách

Třeboňskou krajinu kultivovali lidé cílevědomě několik století a výsledkem jejich činnosti je dnes území, které svou rozlohou a rázem nemá obdoby snad na celém světě. Díky důmyslným krajinářským a vodohospodářským úpravám se zde zachovala cenná mozaika rybníků, lesů, podmáčených luk, rašelinišť a lidských sídel. Vydejte se společně s námi na některá známá i skrytá místa zdejšího kraje a odhalte tajemství našeho největšího přírodního aquaparku.

přehrát epizodu

Kde se natáčelo

 • Třeboň

  Třeboň

  Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Staňkovský rybník

  Staňkovský rybník

  Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Barokní most u Staré Hlíny

  Barokní most u Staré Hlíny

  Milovníky technických památek nadchnou mosty, o které v Jižních Čechách a na Třeboňsku není nouze. Za zmínku stojí určitě pozdně barokní inundační mosty u Staré Hlíny, nebo železobetonový most v Halámkách.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Klikov

  Klikov

  Stará keramická manufaktura ve vsi s hrnčířskou minulostí, Klikově, která leží nedaleko Suchdola nad Lužnicí. V dílně si prohlédnete, jak se vypaluje keramika. V průběhu roku se zde pořádá řada akcí pro celé rodiny, navštívit můžete i kurzy keramiky.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Biosférická rezervace

  Biosférická rezervace

  Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty a je možné pozorovat mnoho vzácných živočichů.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Stezka Korunami stromů

  Stezka Korunami stromů

  První a jediná stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Po stezce v délce 372 m z dřevěné konstrukce se dostanete až do 24 metrové výšky a je zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží.

  Více na Kudyznudy.cz

Naše další tipy

 • Zlatá stoka

  Zlatá stoka

  Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Červená Lhota

  Červená Lhota

  Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Soví les

  Soví les

  Důvodem ochrany tohoto území o výměře 20,33 ha je starší lesní porost na rašelině se značnou druhovou, věkovou a prostorovou diverzitou dřevin. Na území Sovího lesa hnízdí několik vzácných druhů ptáků - např. čáp černý, orel mořský, sova sýc rousný nebo kulíšek nejmenší.

 • Chlum u Třeboně

  Chlum u Třeboně

  Malebné jihočeské městečko obklopené rybníky, s barokním zámkem a poutním kostelem Nanebevzetí P. Marie z roku 1745.

  Více na Kudyznudy.cz
 • Losí bláto u Mirochova

  Losí bláto u Mirochova

  Rašeliniště pokryté jehličnatým lesem navazuje na kdysi velmi cenné Příbrazské rašeliniště, které je dnes zcela zničeno těžbou rašeliny. Je zde dochovaný starý systém odvodňovacích kanálů a četná prameniště. Celá lokalita je útočištěm ohrožené rašeliništní flóry a fauny.

Tipy na další kvalitní zážitky najdete na stránkách Českého systému kvality služeb.